Travel-Tips
Hurghada to miejscowość położona na wybrzeżu Morza Czerwonego nad Zatoką Sueską, okolo 500km na Południe od Kairu. Powstała na początku XXwieku i funkcjonowała jako mała osada rybacka aż do wczesnych lat 80tych. Po podpisaniu pokoju egipsko-izraelskiego liczne arabskie i międzynarodowe inwestycje spowodowały bardzo szybki rozwój miasta. Obecnie Hurghada zajmuje około 40km wąskiego pasa wzdluż wybrzeża. Liczy okolo 160 000 mieszkańców. Rozwija się tu głównie turystyka, handel i budownictwo. Jest tu ponad 200 hoteli, a międzynarodowy port lotniczy może obsłużyc nawet 6 mln pasażerów rocznie!
Sharm El Sheikh to stolica jednego z najpopularniejszych regionów turystycznych Egiptu. Jest dość nowym kurortem, który w bardzo krótkim czasie z niewielkiej beduińskiej osady przekształcił się w turystyczną mekkę. Miasto przyciąga nurków całego świata. Nic dziwnego, woda tam jest przejrzysta i ciepła, a widoki pod wodą - cudowne. Kilka metrów pod powierzchnią rozciąga się bajecznie kolorowy świat rafy koralowej - pełen błyskających wszystkimi barwami tęczy ryb. Nurkowie znajdą tu także dobrą infrastrukturę - bogato wyposażone sklepy i wypożyczalnie sprzętu, a także firmy organizujące wyprawy na rafę.
Marsa Alam – miejscowość wypoczynkowa w południowo-wschodniej części Egiptu położona nad Morzem Czerwonym 270 km na południe od Hurghady. Niedaleko na północ od miejscowości znajduje się Port Lotniczy Marsa Alam, a 20 km na południe Park Narodowy Wadi Dzimal. Osada staje sie coraz bardziej popularna wśród turystow, ktorzy szukają cichego spokojnego miejsca do spędzenia urlopu. Krystaliczne czysta woda, przepiękne rafy koralowe oraz niezliczone gatunki stworzeń morskich to dodatkowe atuty Marsa Alam. Jest tam kilkadziesiąt hoteli a nowe wciąż powstają.
Taba to nowoczesny kurort egipski. Leży na granicy z egipsko - izraelskiej i jest najbardziej wysuniętym na wschód regionem turystycznym Egiptu, do niedawna działającym jako przejście graniczne z Izraelem. Znany jest przede wszystkim z niezwykle kolorowych i niespotykanych raf koralowych, które przyciągają rzesze turystów. Do Taby od paru lat zjeżdżają miłośnicy sportów wodnych, a w szczególności nurkowania. W ostatnich latach miasto przeobraziło się ze spokojnej wioski rybackiej we wciąż rozwijający się ośrodek wypoczynkowy. Znane na całym świecie sieci hotelarskie wybudowały w tu szereg luksusowych kompleksów hotelowych. Infrastruktura obiektów zapewnia spędzenie wyjątkowych, pełnych wrażeń wakacji. Taba jest również doskonałym miejscem, z którego można wybrać się na wycieczkę do Kairu, na Górę Mojżesza i klasztoru Świętej Katarzyny, do Izraela, Jordanii i Syrii. Okolice Taby znane są z cichych, malowniczych plaż i lagun, gdzie znajduje się ponad 20 centrów nurkowych. Najpopularniejsze to: Fjord, Sun Pool, Marsa El Muqabila, Napoleon Reef, Ras Burka, Devil's Head.

Dlaczego warto jechać do Taby?

+ blisko na wycieczki do Izraela, Joradnii i Kairu, na Górę Mojżesza i klasztoru Św. Katarzyny
+ lazurowe morze
+ kierunek całoroczny
+ zawsze świeci słońce i temperatura jest powyżej 20 stopni
+ rafy koralowe i centra nurkowe
+ doskonałe hotele z All Inclusive
+ piękne, szerokie i piaszczyste plaże
+ sporty wodne
Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski, oznaczany międzynarodowym skrótem EGP. W momencie wybuchu pierwszej wojny światowej funt egipski był ściśle związany z brytyjskim funtem szterlingiem, będącym wówczas oficjalną walutą Egiptu. W 1961 roku został utworzony Centralny Bank Egiptu, którego zadaniem było odpowiedzialne zarządzanie oraz sprawowanie kontroli nad krajową walutą. Rok później Egipt opuścił obszar funta szterlinga. Wówczas władze Egiptu dokonały dewaluacji funta szterlinga na dolara amerykańskiego. Obecna jednostka monetarna Egiptu powstała w 1978 roku. Egipskie banknoty zostały po raz pierwszy wydane 3 kwietnia 1989 roku przez Narodowy Bank Egiptu.
Jak dzieli się funt egipski?
Podział waluty Egiptu:
1 funt egipski dzieli się na 100 piastrów. Obecnie w obiegu znajdują się:
banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 funtów egipskich;
monety 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funt egipski.
Pomiędzy Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatele Polski mogą ubiegać się o uzyskanie wizy w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, po przylocie do Egiptu na lotnisku oraz poprzez złożenie wniosku online. Elektroniczna wiza umożliwia pobyt w Egipcie przez 30 dni w celach biznesowych, turystycznych bądź tranzytowych. Jest ona najwygodniejszą opcją, gdyż wszystkie formalności dopełnić można drogą elektroniczną bez wychodzenia z domu. Koniecznym jest posiadanie ważnego przez co najmniej 6 miesięcy paszportu (po dacie zakończenia zaplanowanej podróży).
Loty do Egiptu organizowane są m.in. przez takie linie lotnicze jak KLM, LOT, Lufthansa, Swiss Airlines, Air Cairo czy Travel Service Polska oraz wiele innych, dlatego znalezienie korzystnej oferty przelotu nie należy do problematycznych kwestii w trakcie planowania wyjazdu. Regularne loty są gwarancją komfortu podróży w odpowiadającym naszym oczekiwaniom terminie. Ceny biletów wahają się od około 1200 zł do 3500 zł zależnie od terminu, który wybierzemy oraz przewoźnika. Aktualne informacje dotyczące cen biletów lotniczych znajdują się na stronach internetowych konkretnych linii.